grub-1.97+20110101 - en to ast translation catalogue (189 entries)

en: %s appears to contain a %s filesystem which isn't known to reserve space for DOS-style boot.  Installing GRUB there could result in FILESYSTEM DESTRUCTION if valuable data is overwritten by grub-setup (--skip-fs-probe disables this check, use at your own risk)
ast: %s paez contener un sistema de ficheros %s que nun sabi cómo acutar espaciu pa l'arranque estilu DOS. Instalar GRUB ehí podría probar una DESTRUCCIÓN DEL SISTEMA DE FICHEROS si se sobreescriben datos pervalibles per aciu de grub-setup (--skip-fs-probe desactiva esta comprobación; úsalu baxo la to responsabilidá)

en: %s, with Linux %s
ast: %s, con Linux %s

en: %s, with kFreeBSD %s
ast: %s, con kFreeBSD %s

en: - Last modification time %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s
ast: - Hora de cabera modificación %d-%02d-%02d %02d:%02d:%02d %s

en: ADDR
ast: DIREICIÓN

en: ADDR VALUE [MASK]
ast: ADDR VALOR [mázcara]

en: Ask for file name to reboot from.
ast: Entrugar pol nome del ficheru pa reaniciar.

en: Boot an operating system.
ast: Arrancar un sistema operativu.

en: Boot into single mode.
ast: Arrancar en mou únicu.

en: Boot with debug messages.
ast: Arrancar con mensaxes de depuración

en: Boot with verbose messages.
ast: Arrancar con mensaxes detallaos.

en: Booting a command list
ast: Arrancar una llista d'órdenes

en: Change configured devices.
ast: Camudar preseos configuraos.

en: Check Alt key.
ast: Comprobar tecla Alt

en: Check Control key.
ast: Comprobar tecla Ctrl

en: Check Shift key.
ast: Comprobar tecla Mayús

en: Check for CPU features.
ast: Comprobar les carauterístiques de la CPU.

en: Check key modifier status.
ast: Comprobar l'estáu del modificador de tecla.

en: Clear the screen.
ast: Llimpiar la pantalla.

en: Compare two files.
ast: Comparar dos ficheros.

en: DEVICE
ast: PRESÉU

en: DEVICE [PARTITION[+/-[TYPE]]] ...
ast: PRESÉU [PARTICIÓN[+/-[TIPU]]] ...

en: DIRECTORY [OSBundleRequired]
ast: DIREUTORIU [OSBundleRequired]

en: Determine driver.
ast: Determinar controlador.

en: Determine filesystem UUID.
ast: Determinar UUID de sistema de ficheros.

en: Determine filesystem label.
ast: Determinar etiqueta de sistema de ficheros.

en: Determine filesystem type.
ast: Determinar tipu de sistema de ficheros.

en: Determine partition map type.
ast: Determinar el tipu de mapa de particiones

en: Device %s:
ast: Preséu %s:

en: Disable ACPI.
ast: Desactivar ACPI

en: Disable SMP.
ast: Desactivar SMP.

en: Disable all boot output.
ast: Desactivar tola salida d'arranque.

en: Disable/enable SMART (0/1).
ast: Desactivar/activar SMART (0/1).

en: Display a line of text.
ast: Amosar una llinia de testu.

en: Display output on all consoles.
ast: Amosar salida en toles consoles.

en: Display the usage of this command and exit.
ast: Amosar l'usu d'esta orde y colar.

en: Display this help and exit.
ast: Amosar esta aida y colar.

en: Do not output the trailing newline.
ast: Nun amosar la llinia nueva al final.

en: Do not print messages.
ast: Nun imprentar mensaxes.

en: Do not use APM to halt the computer.
ast: Nun usar APM pa parar l'equipu.

en: Do nothing, successfully.
ast: Nun faer res, con ésitu.

en: Do nothing, unsuccessfully.
ast: Nun faer res, ensin ésitu.

en: Don't display boot diagnostic messages.
ast: Nun amosar los mensaxes de diagnósticu d'arranque.

en: Don't load host tables specified by comma-separated list.
ast: Nun carga tables d'anfitrión especificaes na llista separtada por comes.

en: Don't reboot, just halt.
ast: Nun reaniciar, namái parar.

en: ESC at any time exits.
ast: Calcar ESC en cualisquier momentu pa colar.

en: EXPRESSION
ast: ESPRESIÓN

en: EXPRESSION ]
ast: ESPRESIÓN ]

en: Enable interpretation of backslash escapes.
ast: Activar la interpretación de los escapes de barra invertida.

en: Enter in KDB on boot.
ast: Entrar en KDB al bootear

en: Enter password:
ast: Introduz contraseña:

en: Enter username:
ast: Introduz nome d'usuariu:

en: Evaluate an expression.
ast: Evaluar una espresión

en: Exit from GRUB.
ast: Colar del GRUB.

en: FILE
ast: FICHERU

en: FILE1 FILE2
ast: FICHERU1 FICHERU2

en: Filesystem cannot be accessed
ast: Nun puede accedese al sistema de ficheros

en: Filesystem type %s
ast: Sistema de ficheros triba %s

en: Fix video problem.
ast: Correxir problema de vídeu.

en: Freeze ATA security settings until reset.
ast: Conxelar les configuraciones de seguridá ATA hasta reaniciar

en: Get/set ATA disk parameters.
ast: Llograr/afitar parámetros ATA del discu

en: Halt the system, if possible using APM.
ast: Parar el sistema, si ye dable usar APM.

en: Halts the computer.  This command does not work on all firmware implementations.
ast: Pa l'equipu. Esta orde nun funciona en toles implementaciones de firmware.

en: Invalid device `%s'.
ast: Preséu inválidu `%s'.

en: Invoke user configuration routing.
ast: Invocar configuración d'encaminamientu del usuariu.

en: List PCI devices.
ast: Llista de preseos PCI.

en: List all files.
ast: Llista de tolos ficheros.

en: List devices and files.
ast: Llista de preseos y ficheros

en: List memory map provided by firmware.
ast: Llistar el mapa de memoria apurríu pol firmware.

en: List variables from environment block file.
ast: Llista de variables dende'l ficheru de bloque d'entornu.

en: Load 64-bit XNU image.
ast: Cargar imaxe XNU de 64-bit.

en: Load BIOS dump.
ast: Cargar volcáu de BIOS.

en: Load FreeBSD env.
ast: Cargar entornu FreeBSD.

en: Load FreeBSD kernel module (ELF).
ast: Cargar módulu (ELF) del núcleu FreeBSD.

en: Load FreeBSD kernel module.
ast: Cargar módulu del núcleu FreeBSD.

en: Load Linux.
ast: Cargar Linux.

en: Load XNU extension directory.
ast: Cargar direutoriu d'estensión XNU.

en: Load XNU extension package.
ast: Cargar paquete d'estensión XNU.

en: Load XNU extension.
ast: Cargar estensión XNU.

en: Load XNU image.
ast: Cargar imaxe XNU.

en: Load a multiboot 2 kernel.
ast: Cargar núcleu de multiarranque 2.

en: Load a multiboot kernel.
ast: Cargar un núcleu d'arranque múltiple.

en: Load a multiboot module.
ast: Cargar un módulu d'arranque múltiple.

en: Load a splash image for XNU.
ast: Cargar una imaxe de bienvinía pa XNU.

en: Load another boot loader.
ast: Cargar otru cargador d'arranque.

en: Load another config file without changing context.
ast: Cargar otru ficheru de configuración ensin camudar de contestu.

en: Load another config file.
ast: Cargar otru ficheru de configuración.

en: Load host ACPI tables and tables specified by arguments.
ast: Cargar tables ACPI del anfitrión y tables especificaes por argumentos.

en: Load initrd.
ast: Cargar initrd.

en: Load kernel of FreeBSD.
ast: Cargar núcleu de FreeBSD.

en: Load kernel of NetBSD.
ast: Cargar núcleu de NetBSD.

en: Load kernel of OpenBSD.
ast: Cargar núcleu de OpenBSD.

en: Load only tables specified by comma-separated list.
ast: Cargar namái tables especificaes en llista dixebrada por comes.

en: Load variables from environment block file.
ast: Cargar variables dende'l ficheru de bloque d'entornu.

en: Loading Linux %s ...
ast: Cargando Linux %s ...

en: Loading initial ramdisk ...
ast: Cargando discu RAM inicial...

en: Loading kernel of FreeBSD %s ...
ast: Cargando núcleu de FreeBSD %s ...

en: MODULE
ast: MÓDULU

en: Manage the BIOS drive mappings.
ast: Xestiona les asignaciones del controlador de la BIOS.

en: Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions. %s
ast: Almítese una mínima edición de llinies al estilu BASH. Pa la primer pallabra, TAB amuesa les posibles formes de completar comandos. En cualesquier otru sitiu, TAB amuesa les posibles formes de completar preseos o ficheros. %s

en: NUMBER_OF_SECONDS
ast: NÚMBERU_DE_SEGUNDOS

en: No device is specified.
ast: Nun s'especificó dengún preséu.

en: PARTITION COMMANDS
ast: ÓRDENES DE PARTICIÓN

en: Partition %s:
ast: Partición %s:

en: Perform both direct and reverse mappings.
ast: Realizar asignaciones direutes ya inverses

en: Play a tune.
ast: Afinar.

en: Possible arguments are:
ast: Los posibles argumentos son:

en: Possible commands are:
ast: Les posibles ordes son:

en: Possible devices are:
ast: Los posibles preseos son:

en: Possible files are:
ast: Los ficheros posibles son:

en: Possible partitions are:
ast: Les posibles particiones son:

en: Possible things are:
ast: Les posibles coses son:

en: Press any key to continue...
ast: Calca una tecla pa siguir...

en: Print a block list.
ast: Imprentar una llista de bloques.

en: Print drive identity and settings.
ast: Imprenta la identidá del controlador y configuraciones.

en: Print sizes in a human readable format.
ast: Imprentar tamaños nún formatu lleíble por humanos.

en: Read only LENGTH bytes.
ast: Lleer namái LENGTH bytes.

en: Reboot the computer.
ast: Reaniciar l'equipu.

en: Remove a module.
ast: Desaniciar un módulu.

en: Reset all mappings to the default values.
ast: Reaniciar toles asignaciones a valores predeterminados.

en: Retrieve device info.
ast: Recuperar información del preséu.

en: Save read value into variable VARNAME.
ast: Guardar el valor lleíu na variable VARNAME.

en: Save variables to environment block file.
ast: Guardar variables nel ficheru de bloque d'entornu.

en: Search devices by UUID. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ast: Guetar preseos por UUID. Si s'especificó VARIABLE, el primer preséu alcontráu guárdase nuna variable.

en: Search devices by file. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ast: Guetar preseos por ficheru. Si s'especificó VARIABLE, el primer preséu atopáu guárdase nuna variable.

en: Search devices by label. If VARIABLE is specified, the first device found is set to a variable.
ast: Guetar preseos por etiqueta. Si s'especificó VARIABLE, el primer preséu atopáu guárdase nuna variable.

en: Set Advanced Power Management
    (1=low, ..., 254=high, 255=off).
ast: Afitar el xestor avanzáu d'enerxía
    (1=baxu, ..., 254=altu, 255=apagáu).

en: Set Automatic Acoustic Management
    (0=off, 128=quiet, ..., 254=fast).
ast: Afitar el xestor automáticu d'acústica
    (0=apagáu, 128=silenciosu, ..., 254=rápidu).

en: Set OEMID of RSDP, XSDT and RSDT.
ast: Afitar OEMID de RSDP, XSDT y RSDT.

en: Set OEMTABLE ID of RSDP, XSDT and RSDT.
ast: Afitar OEMTABLE ID de RSDP, XSDT y RSDT.

en: Set OEMTABLE revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ast: Afitar revisión OEMTABLE de RSDP, XSDT y RSDT.

en: Set a variable to return value.
ast: Afitar una variable pa devolver el valor.

en: Set creator field of RSDP, XSDT and RSDT.
ast: Afitar campu creador pa RSDP, CSDT y RSDT.

en: Set creator revision of RSDP, XSDT and RSDT.
ast: Afitar revisión de creador de RSDP, CSDT y RSDT.

en: Set drive to sleep mode.
ast: Afitar la unidá en mou dormir.

en: Set drive to standby mode.
ast: Afitar el controlador pal mou n'espera

en: Set root device.
ast: Afitar el preséu raigañu.

en: Set standby timeout
    (0=off, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).
ast: Afitar tiempu d'espera
    (0=apagáu, 1=5s, 2=10s, ..., 240=20m, 241=30m, ...).

en: Set the serial port address.
ast: Afitar la direición del puertu serie.

en: Set the serial port parity.
ast: Afitar la paridá del puertu serie.

en: Set the serial port speed.
ast: Afita la velocidá del puertu serie.

en: Set the serial port stop bits.
ast: Afitar el bit de posa del puertu serie.

en: Set the serial port word length.
ast: Afitar el llargor de la pallabra del puertu de serie.

en: Set the serial unit.
ast: Afitar la unidá serie.

en: Set user password (plaintext). Unrecommended and insecure.
ast: Afitar la contraseña d'usuariu (testu planu). Non encamentáu ya inseguru.

en: Set variable with user input.
ast: Afitar la variable cola entrada del usuariu.

en: Show a help message.
ast: Amuesa un mensaxe d'aida.

en: Show a long list with more detailed information.
ast: Amosar una llista llarga d'información con más detalles.

en: Show loaded modules.
ast: Amosar módulos cargaos.

en: Show the contents of a file.
ast: Amosar el conteníu d'un ficheru.

en: Show the current mappings.
ast: Amosar asignaciones actuales.

en: Show this message.
ast: Amosar esti mensax.

en: Skip offset bytes from the beginning of file.
ast: Saltar bytes de desplazamientu dende l'empiezu del ficheru.

en: Specify filename.
ast: Especificar nome del ficheru.

en: Test USB support.
ast: Comprobar sofitu USB.

en: Test video subsystem.
ast: Comprobar subsistema de vídeu.

en: The highlighted entry will be executed automatically in %ds.
ast: La entrada resaltada va executase automáticamente en %ds.

en: USER PASSWORD
ast: CONTRASEÑA D'USUARIU

en: Usage:
ast: Usu:

en: Use GDB remote debugger instead of DDB.
ast: Usar el depurador llonxanu GDB n'arróu de DDB.

en: Use serial console.
ast: Usar consola serie.

en: Verbose countdown.
ast: Cunta regresiva detallada.

en: Wait for a specified number of seconds.
ast: Esperar un númberu específicu de segundos.

en: Wait for keypress after every line of output.
ast: Esperar por cada tecla primida dempués de cada llinia de salida.

en: Warning: invalid background color `%s'
ast: Avisu: color de fondu nun válidu `%s'

en: Warning: invalid foreground color `%s'
ast: Avisu: color de primer planu nun válidu `%s'

en: Warning: syntax error (missing slash) in `%s'
ast: Avisu: fallu de sintasis (falta barra) en `%s'

en: Your embedding area is unusually small.  core.img won't fit in it.
ast: La so área d'empotráu ye inusualmente pequeña. core.img nun va caber nella.

en: [-e|-n] STRING
ast: [-e|-n] CADENA

en: [-f FILE]
ast: [-f FICHERU]

en: [-f FILE] variable_name [...]
ast: [-f FICHERU] nome_variable [...]

en: [OPTIONS] DISK
ast: [OPCIONES] DISCU

en: [OPTIONS] FILE_OR_DEVICE
ast: [OPCIONES] FICHERU_O_PRESÉU

en: [PATTERN ...]
ast: [PATRÓN ...]

en: [[year-]month-day] [hour:minute[:second]]
ast: [[añu-]mes-día] [hora:minutu[:segundu]]

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB
ast: intentando lleer la imaxe del nucleu `%s' dende'l GRUB

en: attempting to read the core image `%s' from GRUB again
ast: intentando lleer la imaxe del nucleu `%s' dende'l GRUB otra vegada

en: cannot compress the kernel image
ast: nun puede comprimise la imaxe kernel

en: cannot open %s
ast: nun puede abrise %s

en: cannot read `%s' correctly
ast: nun puede lleese «%s» correchamente

en: diskboot.img size must be %u bytes
ast: el tamañu de diskboot.img tien de ser de %u bytes

en: no terminator in the core image
ast: nun hai terminador na imaxe principal

en: non-sector-aligned data is found in the core file
ast: atopáronse datos non alliniaos con un sector nel ficheru principal

en: the first sector of the core file is not sector-aligned
ast: el primer sector del ficheru principal nun ta alliniáu col sector

en: the sectors of the core file are too fragmented
ast: los sectores del ficheru núcleu tán enforma estrizaos.

en: the size of `%s' is not %u
ast: el tamañu de «%s» nun ye %u

en: the size of `%s' is too large
ast: el tamañu de «%s» ye enforma grande

en: the size of `%s' is too small
ast: el tamañu de «%s» ye enforma pequeñu

en: unable to identify a filesystem in %s; safety check can't be performed
ast: nun ye dable identificar un sistema d'ficheros en %s; nun puede llevase a cabu una comprobación de seguridá
